Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ovce středoasijská

7. 2. 2012

Ovce středoasijská (Ovis ammon) je největší ze všech divokých ovcí. Je až 2 m dlouhá a v kohoutku vždy přes metr vysoká. Velké kusy některých ras váží mnohdy až 180, výjimečně i 200 kg. Samice jsou o hodně menší a slabší. Staří samci vyhlížejí jako svalnatí atleti. Mají protaženou hlavu a krátký silný krk, který nikdy nenese vespod prodlouženou hřívu.
Ovce středoasijská je pozoruhodná obzvláště silnými rohy, zbrázděnými prstencovým žebrováním. Ohýbají se dozadu a stáčejí ven. U dospělých beranů tvoří obyčejně víc než jednu spirálu. Zvlášť silnými rohy se honosí rasa pamírská. Jsou 172 až 187 cm dlouhé a jejich obvod u kořene bývá 36 až 50 cm.
Letní srst je žlutohnědá. Po podzimním línání dostávají ovce černošedý kožich.
Říje probíhá v říjnu až v listopadu. Mláďata se rodí koncem dubna až začátkem května. Staré ovce vrhají mladé obyčejně dříve a mají často dvě jehňata. V prvních dnech se jehňátko pohybuje velmi nejisté, a proto s ním matka prodlévá v kamenitých místech, kde se jehně může snadno schovat a uniknout zrakům dravců i šelem.
Na některých horských hřebenech žije ještě mnoho těchto velkých ovcí. Například v západním Pamíru bývá ročně vykoupeno tisíce jejich kůží. Na jiných horách už byly ovce vybity, takže tam musily být znova vysazeny.
Jejich kůže nemá valnou cenu. Je tenká a má hrubou srst. Ani maso není zvlášť chutné. Největší význam pro lovce má tato ovce jako sportovní trofej. Její rohy mají značnou cenu námahu.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 63887
Měsíc: 307
Den: 11